Fázik a lábam. Mondjuk hirtelen nem is nagyon számítottam másra. Visszavegyem-e a kabátom?
Ejha hoppá! Ez a nő tud ilyen… megnyerő is lenni? Helena, hello. Hello Helena! Folytatnám…
Úgy a tér is furcsa. Úgy szólván, nem süllyed. Sebaj, ha összesen heten vagyunk. Mögöttem nevetgélnek. Középkorúak. Magas csizmákban (Láttam!). Nők.
Pezsgőt visz neki a fickó. Hogy is hívják? Egy kézben lóbálja. Elég laza.
Mögöttem nők, én meg egyedül. Hogy itt egyedül, az nem szokás. Ettől még lehet jó, ki tudja.
Egyik oldalon pezsgők, középkorú, másik oldalon dohányzik. Szokatlan tér. Ettől még lehet jó, ki tudja.
…
De még milyen jó volt! Persze olvastam már kritikát a nagy- (de széles is) mellényű kritikustól, hogy hát ez az egész osztott tér, meg a csavar, meg minden csak azért van, hogy a semmi történetből, a használhatatlan alapból valahogy egész estés mozit fabrikáljunk. Badarság. Attól, hogy filmet csinálunk, még nem kell elrugaszkodni az élettől. (Mondanám is, hogy na sőt, de zárójelben marad.) Egy kritikus sem attól lesz jó kritikus, hogy úgy nagyon kritikus. Máskülönben, imádtam a minimalizmusát. Hogy a történet megmarad történetnek. Hogy egyetlen éjszakáról, egyetlen hotelben, majdhogynem két emberrel. A fickót úgy hívják, hogy Aaron Eckhart, mellette Helena Bonham Carter. Nagyszerűen játszanak.
Hogy a vászon végig kétfelé van osztva, izgalmas ötlet. Játékos is. Lehetőségekkel, amiket ügyesen használ ki a rendező (aki egyben a vágó is: Hans Canosa). Előfordul, hogy míg az egyik oldalon zajlik a jelen, addig a másik a múltba néz. Vagy míg a jobb megmutatja a főszereplők vágyainak egy-egy villanását, addig a bal marad a valóság… életszerűbb forgatókönyvénél.
A legérdekesebb mégis az, hogy mennyire megváltozik a fókuszpont. Vagy nem is a pont, mert a technikája lesz más. Habár nem tudunk egyszerre két dolgot nézni, mégis erre vagyunk kényszerítve. Hogy egy beszélgetést nem oldalról látunk, vagy nem egyik majd másik oldalról, hanem egyszerre szemből és szemből. Így lesz a dialóg, a sztori, minden mimika, sóhaj és rándulás, az a kevés, nagyon hangsúlyos.
Mindeközben, hogy minden történetnek két oldala, hogy minden útnak két iránya, minden zárójelnek két fele, hogy minden személyes is igazából kettőből van, nem válik erőltetetté, nem tolakszik, árnyalt marad az üzenet.
Egyedül művész moziba menni Pesten, az pedig remek ötlet. Mert bár vízszintes a padló, de csak mögöttem ülnek, és bár meleg csizmám sem volt, de elém került egy 2005-ös dráma, amiről máskülönben még csak nem is hallottam. Amit most ajánlottam.