2009. 05. 19.

Pókeres másodszor (cikk)


Ahogy legutóbb ígértem, ezúttal a magyar pókerközvetítéseket veszem sorra. A világversenyek, a könnyű megélhetés látszata, a hatalmas nyereményalapok, a sztárkultusz, a játék alapvető természete, az online kaszinók megjelenése mellett a média efféle szerepe is komolyan elősegítette a póker világméretű karrierjét. Körülbelül 2003 óta van állandó jelenléte a televízióban. Magyarországon, ahogyan a játék maga, úgy ez a műfaj is gyerekcipőben jár még. Azt gondolom, nincs is színvonalas példánk rá.

Na, mi az amink van? Sportcsatornákon Korda família, klubbon kedd éjszaka Vitézy Péter és Szujó Zoli, a kettes tévén pénteken még mindig Klárika segíti Györgyöt a kommentálásában, és most már Majka is belevágott Papp Gergő pártfogásával egy harmadik kereskedelmin.

Időben is a sportadók kezdtek először foglalkozni a témával. Probléma, hogy mindig vágott anyagot mutatnak. Ez egyrészről hamis képet fest a játékmenetről (mert valójában nem mondunk minden második körben all-in-t), másrészről pedig, játékosok számára ez egy idő után rém unalmassá válik. Az ilyen „izgalmas” szituációk nagy részére azt mondjuk, hogy a lapok játsszák a kört. Kezdetben még lehet mulatságos, ahogy a négyes póker megveri az ászos full-t, de ehhez nem kellenek profik, szakkommentárok, bármi, ez nagy eséllyel a Sörkertben is ugyanúgy játszódott volna le. Ahogy túl vagyunk az első párezer (párszázezer) leosztáson, már nem lepődünk meg ezeken a jellemző „mindent vagy semmit” helyzeteken. Nem lehet belőle tanulni. Ez a baj Kordával is, nem ért hozzá. Várná az ember, hogy valaki, aki nem kevés órát foglalkozik ezzel hetente, azért fejlődik, előrébb lép, de szegényem, valószínűleg már évtizedekkel ezelőtt megrekedt valahol. Gyakran szenilis is, keveri a játékosokat, nem látja az asztalon kialakuló kombinációkat, satöbbi. Klárika? Nem írnék róla. Azt hiszem, időnként van Gyuribá mellett egy srác is nagy fülhallgatóval, neki nem tudom a nevét, de nekem mindig úgy tűnik, mintha alapvetően ő is nehezen viselné el az öreget.

Persze, a nagy összecsapásokra kiélezés, és Gyuri is azért van, mert ez valószínűleg szórakoztató. Ezt el is tudom fogadni, ha ez nézettséget hoz, ha ez azokat célozza, akik nem foglalkozna vele komolyabban, akkor lehet, hogy nincs is min változtatni. Talán itt érdemes feltenni a kérdést: de akkor kiknek az igényeit elégíti ki a „celebpóker” pénteken? Hát, én nem tudom. Tényleg, nem is értem. A cikk miatt múlt péntek megnéztem a műsort. Botrány. Bele van nyomorgatva rengeteg pénz, hogy minden szép legyen, hogy Korda se veszítsen hevéből, gyaníthatóan a csinos sztárbrigád sem ingyen jön el bohóckodni, de abba már nem akartak fektetni, hogy legalább a szabályokat értsék az asztalnál ülők! Hogy akkor játszanak életükben először, hogy nem látják hogy verhetetlen kezük van és dobnak, hogy nem ismerik a licit szabályait, és hívás nélkül is elhajítják lapjaikat, hogy minden ráció nélkül cselekednek, az tökéletesen értelmetlen a póker szempontjából. Vagyis teljesen mindegy, hogy zsugáznak, vagy éppen „ki tud a másik fenekére nagyobbat csapni” játékkal mulatják az időt. Akkor mi hozhat ebbe mégis értéket? Hát, nyilván a remek emberek. Kuki, Dundika, a fekete nagymellű, aki talán már Afrikát is megjárta, és még páran, akikről nem tudom, hogy kicsodák is valójában.

Furcsa, hogy ezt írom, de ehhez képest a Viasat3 csapata egy remek műsort hozott össze. Rudolf Péter, Szabó Győző és a többiek néha tényleg viccesek voltak, normálisan, komolyan zajlik a játék, és hozzáértőket is asztalhoz ültetnek. Egy magyar pókeréletből ismert profit (Kaló Dénes volt, Tóth Richárd lesz legközelebb), és egy internetes versenyről kvalifikált játékost. Ennek már magában van egy érdekes hozadéka, mégpedig, hogy miképpen boldogulnak hivatásos játékosok laikusok ellen egy-egy partin belül. Legutóbb például Kaló Dénes lett a harmadik, az online bekerült fiú és Rudolf Péter közti párviadalt pedig végül a színművész nyerte.

Majka azt mondta Kordára, hogy köszönőviszonyban sincs a pókerrel. Amiben részben igaza van, viszont azt is látnia kell, hogy más nem lenne képes olyan lelkesedéssel levezetni a konkurens műsort. Majka profi közvetítést is ígért, saját magával, mint hozzáértő szakkommentátorral. Ez az első két adás ideje alatt leginkább abban merült ki, hogy magyar szavak helyett angol kifejezéseket használt. Mintha ezen múlna, pedig szerintem megadás helyett „lekóllolja”, második vagy közepes pár helyett „szekond pár”, a zsetonok elfelezése vagy döntetlen állás helyett „szplittelnek”, király magas helyett „király háj” mondása nem professzionális pókerközvetítés, hanem egyszerű ripacskodás. Ugyanakkor, ténylegesen messze hozzáértőbb.

Végül Szujó és Vitézy közvetítése. Ez lenne az a séma, amit kedvelnék. Egy értelmes, tanulékony kérdező társ mellett egy profi játékos, aki elemzi a valódi pókeresek, valódi lépéseit. Sajnos, nekem is lehetetlen időpontban van, eléggé rövid is, de örülnék, ha lehetne ez egy követhető tendencia.

4 megjegyzés:

lolman írta...

Nagyon szépen összeszedett, igényes kritika.. le a kalappal. komolyan.

amúgy az tényleg érdekes kérdés, hogy az a sztárpókeres dolog kit mozgat meg? valószínű ugyan azokat akik a cirkuszba elmennek freakshowt nézni. ez is az.. kicsit másképp.

straubbazsi írta...

:-)

bostonifánk írta...

sokrétű írás. nagyjából egyet is értek....főleg, ami a Majka-féle közvetítéseket illeti.... de mégis csak egy dolog jutott eszembe, ahogy olvastam a bejegyzést: hogy tudnillik vajon hány embert érdekel ez egyáltalán, mármint a pókerközvetítés kritikája, én többet érinteném a pókerközvetítés okának és céljának kritikáját. bár némi képpen érintetted a témát, de elolvasnék a kereskedelmi tévék műsorsugárzásának, és licence vásárlásainak céltalan kiútkereséséről is egy kellemes cikket.....(jó, tudom, hogy a pókerezés a téma, de akkor is, távolodjunk el a problémától, hogy a mélyére láthassunk) egyébiránt tetszett. határozottan van vmi elsőrangú a stílusodban. ennyi.

straubbazsi írta...

bostoni:

Először is köszi. :)

A kérdés elég jó... de talán azokat, akik nézik, és nem tetszik nekik - ebben jó alátámasztást nyerni. Vagy akik nézik, de szeretnének mást nézni, és nem tudják milyen lehetőségek vannak. Azt se, hogy mik közül lehet válogatni (nemzetközi és hazai szinten egyaránt).

Vagy talán senkit - de mint korábban írtam, ma a póker nem egy ilyen téma. Fogjuk meg bárhonnan is.

A kereskedelmikről, azokról valószínűleg eleget fogok írni nem is olyan sokára ;).